Jak przyszłe Pary Młode wybierają fotografa na swój ślub?

To kto ciekawy, jak to jest z tym wybieraniem fotografa na ślub? My byliśmy! Chętnie też podzielimy się tym, czego udało nam się dowiedzieć.

Ponad 250 narzeczonych i świeżo upieczonych mężatek odpowiedziało na pytania dotyczące tego, kto uwieczni ich wielki dzień. Grupa spora, zebrana na forach typowo ślubnych i grupach tematycznych na FB. Pytania? Na szczęście nie pomijane, a jak widać na infografice grupa dobrana dobrze, bo to własnie kobiety mają decydujący głos w sprawie wyboru fotografa (albo są o tym mocno przekonane – jak kto woli).

Każda PM chce mieć “fotki” z uroczystości. Część marzy również o filmie. Z tym, że o ile samego fotografa ponad 30% Młodych sobie wyobraża, tak samotnego kamerzysty żadna nie chciała…
Ale od początku. Skąd tak właściwie panny młode czerpią informacje o fotografach, gdzie ich szukają i które źródła uważają za najbardziej pomocne?  Cóż… Katalogi i wszelakie ogłoszenia nie zostały uznane za wartościowe źródła. Za to PM doceniają Wasze strony internetowe i bardzo ufają swoim rodzinom i znajomym. To właśnie oni są uważani za najlepszą kopalnię wiedzy o Was!

kolejny krok par młodych to przeglądanie i decydowanie. Styl zdjęć, „dobre oko” z talentem do wyłapywania momentów, bogate portfolio, a także polecenia zostały uznane za najbardziej istotne czynniki. W rankingu cena pojawiła się dopiero na czwartym miejscu. Jednak pomimo tego, co dla nich najważniejsze, aż 7 na 10 PM kieruje się przy wyborze właśnie ceną, gdyż pozostałe czynniki są trudniejsze do porównania i nie pozwalają na łatwe wybranie „TEGO fotografa”.
Skoro już jesteśmy przy cenach. Budżet na cały ślub, a budżet na fotografa niekoniecznie idą ze sobą w parze. Można jednak zauważyć, że zazwyczaj koszt związany ze zdjęciami stanowi dla PM około 4-9% całości kosztów. Więcej skłonne są zapłacić pary z woj. małopolskiego, mazowieckiego i śląskiego. Zdecydowanie mniej z woj. warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i podkarpackiego. W tych województwach budżet przeznaczany na fotografa jest mniejszy, niż średnia kwota jaką przeznaczają PM w skali kraju, czyli pomiędzy 1900, a 2500 zł.

Informacje zebrane, wybór dokonany – czas na umowę. Zdecydowana większość PM podejmuje ostateczna decyzję i podpisuje umowę na około 1-1,5 roku przed ślubem. I coś mamy wrażenie, że szał wyborów, organizowania i decyzji dopiero wtedy się dla nich zaczyna…
Co decyduje o wyborze fotografa

Jak przyszłe Pary Młode wybierają fotografa na swój ślub?

16 uwag do wpisu “Jak przyszłe Pary Młode wybierają fotografa na swój ślub?

  1. Krzysiek pisze:

   Zależy od regionu moim zdaniem, w łódzkim zdecydowanie od roku w góre, osobiście może kilka miałem zapytań 6 miesięcy przed ślubem

   Polubienie

   1. Skoro nie trzeba to po co wymyślili działalność gospodarczą. Zadzwoń do ZUS i US to się dowiesz czy można. Przy okazji się dowiesz ile jesteś winny zaległego podatku i składek do ZUS.

    Polubienie

 1. Bardzo wartościowe badania, niesamowicie dużo można się dowiedzieć o polskiej mentalności. Czyli jednak Polacy potrafią wydawać pieniądze 🙂 Fotografem pro nigdy nie będę, ale interesuję się nią i rozumiem, że zdjęcia ze ślubu są bardzo ważne. Takie momenty należy upamiętniać, zwłaszcza gdy są to te szczere uśmiechy i naturalne ruchy, a nie sztywna sesja fotograficzna.
  Warto więc faktycznie zrobić dobry research 🙂

  Polubienie

 2. Adam pisze:

  Zastanawia mnie… 65% ankietowanych uważa że ceny są wysokie i za wysokie ale przy wyborze koszty jaki muszą zapłacić za fotografa ma znaczenie już jedynie w 35%
  to po co marudzą że drogo…. jak i tak fotografa zatrudniają, na podstawie tego jaki ma styl…

  Polubienie

 3. ag pisze:

  Trochę to przerażające, że im niższa cena, tym więcej zdjęć ludzie chcą… 🙂 Jednak procent osób gotowych zapłacić ponad 5tys mnie pociesza, nie jest tak źle.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s